streda 30. mája 2012

Máj 2012

Počas tohto mesiaca ma zaujala petícia, ktorú som našiel pri surfovaní po internete. Niekto totiž dostal skvelý nápad. Petícia, ktorú vytvorili, mala vyvolať tlak na súčasné médiá, aby prehodnotili svoju ponuku spravodajstva. Členovia petičného výboru si všimli, že na našich televíznych obrazovkách sa vyskytuje príliš veľa negatívnych správ, veľa preliatej krvi a násilia a naopak zastúpenie pozitívnych správ, úspechov známych osobností ale aj bežných ľudí je nízke.

Po preštudovaní zmyslu petície som pripojil aj svoj online hlas a okamžite som túto petíciu zdieľal aj na sociálnej sieti. Niekoľko mojich známych sa do niekoľkých minút tiež podpísalo pod petíciu, no stretol som sa aj s názormi, že táto petícia je zbytočná. Vraj viac pozitívnych správ nemáme. Tomu neverím. Raz som si prelistoval noviny a jediná pozitívna správa, ktorú som našiel bola predpoveď počasia, ani tá sa žiaľ nenaplnila. Avšak vidím, že v mojom okolí by som dokázal nájsť dostatok dobrých správ aspoň na zaplnenie štvrtiny strany novín. Ak by sme takto pozberali všetky dobré správy z celého Slovenska, viem si predstaviť, že by sa vyskladali celé noviny.

Keďže som pri vyplnení petície zadal aj svoju emailovú adresu, po určitom čase som si našiel správu o tom, že túto petíciu už podpísalo vyše 10 000 ľudí. Autori sa teda s takouto podporou verejnosti obrátili na médiá a prezentovali im svoje myšlienky. Smutná je odpoveď našich najväčších komerčných televíznych staníc. Petíciu označili za naivnú a neopodstatnenú a nevenovali jej takmer žiadnu pozornosť.

Našťastie, autori petície sa nevzdávajú. Rozhodli sa pokračovať aj iným spôsobom. Rozbehli spravodajský portál www.dobrenoviny.sk, kde budú denne prinášať dobré správy z domova, zahraničia, sveta ekonomiky, športu, kultúry aj vedy. Ľudia často frustrovaný negatívnymi správami ukázali, že dopyt po takýchto správach je veľký. V prvý deň spustenia portálu ho navštívilo vyše 3 500 návštevníkov, čím sa tento portál zaradil medzi relevantné spravodajské portály.

Ja im držím palce, aby sa im darilo prinášať dobré správy každý deň, aby boli úspešní aj v nerovnom boji s mediálnymi gigantmi a aby ukázali Slovákom, že aj u nás sa dajú nájsť pozitívne správy, nie len krv a násilie.
Marián Opiela III.E

utorok 1. mája 2012

Apríl 2012

V apríli začala Slovenská televízia vysielať reality šou s názvom Trieda 9.A. Nejde však o typickú reality šou, aké môžeme sledovať na slovenských i zahraničných komerčných kanáloch. Trieda 9.A je dokumentárna reality šou a naša verejnoprávna televízia zakúpila tento formát zo Škandinávie, kde sa tešil vysokej sledovanosti a priaznivým ohlasom od divákov.

Prvé časti nedosiahli sledovanosť, akú by RTVS očakávala, avšak zmena vysielacieho času a lepšia propagácia pomohli. Prvú časť vysielala Jednotka v čase, keď na Markíze bežala reality šou Farma a tá dosiahla sledovanosť asi 10-krát vyššiu. Čo je podľa mňa dosť smutné, pretože niečo to ukazuje o slovenských divákoch. Nevidel som síce ani jednu časť Farmy, avšak z toho, čo som mal možnosť počuť, či vidieť v ukážkach, ma táto reality šou vôbec neoslovila. Vulgárne hádky niekoľkých ľudí zatvorených na jednom mieste a zábery, ktoré narúšajú súkromie aj pri činnostiach, ktoré každý robí radšej za zavretými dverami, by podľa mňa nemali byť najsledovanejším večerným programom. Hlavne nie, ak ostatné televízie ponúkajú alternatívu, ktorá je na vyššej úrovni.

Trieda 9.A je kvalitne spracovaný dokument o triede deviatakov z Haliče, ktorí sa pripravujú na Testovanie 9 a na čas filmovania ich učiteľov nahradili učitelia z prestížnejších škôl, ktorí sa naplno venujú svojmu povolaniu.

Ako vraví programový riaditeľ STV Andrej Miklánek: „Je to iné ako ponuka na komerčnejších programoch, toto núti človeka rozmýšľať.“ Tento projekt nás núti rozmýšľať o tom, v akom stave je naše školstvo. Myslím si, že veľmi dobre a neskreslene nastavuje zrkadlo našim učiteľom, žiakom, ale aj rodičom. Z tohto dokumentu sa môžeme veľmi veľa naučiť a to práve v čase, keď každý nový minister školstva príde s myšlienkou na zmenu v školskom systéme.
Marián Opiela III.E